Menighetsrådet trenger menighetsmøtets uttalelse i forhold til antall representanter i menighetsrådet eller evt. få felles menighetsråd med Varden og kaller derfor inn til menighetsmøte.
Innkalling til ekstraordinært menighetsmøte i St. Johannes menighet. Etter kirkekaffe 8. november 2026
Sted: St. Johannes menighetssenter, Storesalen.
I forbindelse med at St. Johannes og Varden sokn har fått en felles daglig leder for en felles stab, er det naturlig å vurdere om dette skal få konsekvenser også for soknestrukturen. Ved endringer i antall representanter i menighetsrådet, eller sammenslåing av menighetsrådene skal menighetsmøte avgjøre om saken skal sendes til biskopen for avgjørelse. Derfor kaller vi inn til ekstraordinært menighetsmøte 8.november for å gi anledning til at vi kan gjøre endringer allerede kommende valg i 2027, om menighetene ønsker det.
Formelt er det 4 alternativ:
1. Ingen endring i menighetsrådene, fortsette slik som nå.
2. Endring i antall representanter i menighetsrådet, (redusere fra 8 til 6, for eksempel).
3. Å danne felles menighetsråd for Varden og St. Johannes.
4. Å slå sammen Varden og St. Johannes sokn til et felles sokn.
Det siste kan være en naturlig langsiktig målsetting, men er en noe lengre prosess, som ikke kan fullføres innen kommende valg. Dermed er det de tre andre vi har å velge mellom i denne omgang.
I og med at vi har kalt inn til møte, ligger det i kortene at menighetsrådet ser for seg at en endring er mulig. For alternativ 3 gjelder naturlig nok at menighetsmøte i begge sokn må velge dette for at det skal bli gjennomført. Alternativ 2 kan avgjøres i samme møte om alternativ 3 har falt. For menigheten som har møte først, bør en avgjøre om alternativ 2 er aktuelt, om alternativ 3 faller i den andre menigheten, selv om en i egen menighet primært går for alternativ 3.
Dersom menighetsmøte går til avstemming er det naturlig at en først stemmer over alternativ 3, deretter over alternativ 2. Dersom ingen av disse får flertall er det alternativ 1 som blir stående og det trenger det ikke stemmes over.
Mange menighetsråd opplever det krevende å finne nok folk som er villige til å stille til valg. Både alternativ 2 og 3 innebærer at vi ikke trenger å rekruttere så mange til stille til valg, som vi må uten endringer.
Avklaring.
Regelverket sier at ved at to menigheter oppretter felles menighetsråd skal biskopen peke ut hvem av sokneprestene som skal ha stemmerett i rådet. Vi har fått avklaring fra prost om at han forutsetter at begge prester ser på det som sin arbeidstid å møte i rådet, selv om bare en av dem vil ha stemmerett. Dermed er ikke prestenes anledning til å bruke møtetiden i rådet redusert om vi får et felles menighetsråd.
Det vises til utfyllende informasjon om saken, som er delt ut i menighetene og til menighetenes nettsider.
Omstilling i den norske kyrkja i Stavanger
4 ulike alternativ vi trenger å ta stilling til